пʼятницю, 26 грудня 2014 р.

Особливості екоподатку (бензогенератор)

Необходимо ли уплачивать эконалог, если предприятие арендует бензогенератор? Если да, как рассчитать сумму налога? 
 
    ОТВЕТ:
 Да, именно арендатор должен уплачивать экологический налог. Кроме этого, нужно будет позаботиться о получении разрешения на выбросы. Поясним.
    Исчисление эконалога. Плательщиками эконалога выступают, в частности, субъекты хозяйствования, осуществляющие выбросы загрязняющих веществ в атмосферный воздухстационарными источниками загрязнения (пп. 240.1.1 НКУ). Каких-либо привязок к тому, является ли пользователь владельцем, законодательство не содержит: кто загрязняет, тот и платит.
    О том, что генератор является стационарным источником загрязнения, указано в пп. 14.1.230 НКУ, а именно, таким источником называют «предприятие, цех, агрегат, установку или иной неподвижный объект, который сохраняет свои пространственные координаты в течение определенного времени и осуществляет выбросы загрязняющих веществ в атмосферу и/или сбросы загрязняющих веществ в водные объекты». Налоговики придерживаются такого же мнения. В частности, в письме от 03.09.2012 г. № 1259/0/51-12/15-2116 сказано: «следует исчислять, начислять и уплачивать в бюджеты экологический налог, а также составлять налоговую отчетность при наличии у... фактических объемов выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух стационарными источниками загрязнения, в том числе установками, использующими топливо для двигателей внутреннего сгорания».

суботу, 8 листопада 2014 р.

Єдиний внесок 2014: розміри ЄСВ, строки подання звіту, строки сплати ЄСВ

10 апреля 2014

Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) регулюється ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.10. № 2464 (надалі - ЗУ № 2464), який набрав чинності з 01.01.2011р., та Наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 р. № 454 "Про затвердження Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" (надалі - Наказ № 454).

→ Розмір єдиного внеску
Регулюється ст.8 ЗУ № 2464
  • Для юридичних, фізичних осіб-підприємців, фізичних осіб та інших, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору - встановлюється відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску, з урахуванням видів їх економічної діяльності;
  • Для фізичних обіб-підприємців (в тому числі ті, котрі обрали спрощену систему оподаткування), які не використовують працю найманих працівників - 34,7% від мінімальної заробітної плати, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід). Таким чином, враховуючи зміни до Держбюджету 2014, які набрали чинності з 03.04.2014р., розмір ЄСВ для ФОП на 2014 р. складе 422,65 грн. на місяць.

    → Строки подання звіту
    Форми та строки подання звітності передбачено розділом ІІІ Наказу № 454.
    • Для юридичних, фізичних осіб-підприємців, фізичних осіб та інших, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору - щомісячно протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного місяця, тобто до 20 числа включно;
    • Для фізичних обіб-підприємців (в тому числі ті, котрі обрали спрощену систему оподаткування), які не використовують працю найманих працівників - подають звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, наступного за звітним періодом.

    середу, 22 жовтня 2014 р.

    Як переселенцям із зони АТО і Криму отримати одноразову грошову допомогу

    21.10.2014  
    Для отримання грошової допомоги такі особи звертаються до органів соціального захисту населення за місцем реєстрації проживання або за фактичним місцем перебування з відповідною заявою
    Кабмин утвердил Порядок использования средств, поступивших от физических и юридических лиц для предоставления одноразовой денежной помощи пострадавшим лицам и лицам, которые перемещаются с временно оккупированной территории Украины или района проведения антитеррористической операции.
    Для получения денежной помощи такие лица обращаются в органы социальной защиты населения по месту регистрации проживания или по фактическому месту пребывания с соответствующим заявлением, в котором указываются причины необходимости предоставления денежной помощи и реквизиты счета, открытого в банковском учреждении.
    К заявлению прилагаются:
    - копия документа, удостоверяющего личность;
    - копия справки о присвоении регистрационного номера учетной карточки плательщика налогов (кроме физлиц, которые по своим религиозным убеждениям отказались от его принятия и имеют об этом отметку в паспорте);
    - копии документов, подтверждающих родственные отношения (свидетельство о браке, свидетельство о рождении детей);
    - копия справки о взятии на учет лица, которое перемещается из Крыма или зоны проведения АТО;
    - медицинская справка о состоянии здоровья или заключение медико-социальной экспертизы об установлении инвалидности (в случае необходимости).
    Орган социальной защиты населения, в который поступило заявление, после соответствующей проверки принимает заявление и приложенные к нему документы и проводит проверку относительно получения лицом денежной помощи.
    Местная комиссия по результатам рассмотрения поданных документов принимает решение о целесообразности предоставления денежной помощи, ее размере или об отказе в предоставлении денежной помощи в отношении каждого лица, подавшего заявление о получении денежной помощи.
    Постановление Кабмина от 01.10.2014 г. № 535.
    Джерело:
    ЛІГА:ЗАКОН

    середу, 8 жовтня 2014 р.

    Новини законодавства

    Шановний колего!

    Експерти газети "Все про бухгалтерський облік" підготували для Вас огляд новин українського законодавства

    Оприлюднено проект порядку електронного адміністрування ПДВ
    З нового року діятиме електронна система адміністрування ПДВ. У зв'язку  з цим урядовці розробили проект постанови КМУ «Про затвердження Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість» та оприлюднили його на власному веб-сайті.
    В умовах системи електронного адміністрування ПДВ свіжоспечений документ визначає:
    а) порядок відкриття/закриття ПДВ-рахунків  для платників податку;
    б) особливості складання податкових накладних та розрахунків коригування;
    в) механізм проведення розрахунків з бюджетом;
    г) порядок здійснення автоматичного бюджетного відшкодування. 

    вівторок, 7 жовтня 2014 р.

    Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі звільнення військовослужбовцям, призваним на військову службу за призовом у зв’язку з мобілізацією

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
    ПОСТАНОВА
    від 17 вересня 2014 р. № 460
    Київ
    Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі звільнення військовослужбовцям, призваним на військову службу за призовом у зв’язку з мобілізацією
    Відповідно до пункту 2 статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" Кабінет Міністрів України
    постановляє:
    Затвердити Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі звільнення військовослужбовцям, призваним на військову службу за призовом у зв’язку з мобілізацією, що додаються.
    Прем'єр-міністр УкраїниА.ЯЦЕНЮК
    Інд. 70
    ЗАТВЕРДЖЕНО
    постановою Кабінету Міністрів України
    від 17 вересня 2014 р. № 460

    Про розрахунок норми тривалості робочого часу на 2015 рік

    МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
    ЛИСТ
    09.09.2014 № 10196/0/14-14/13
    Про розрахунок норми тривалості робочого часу на 2015 рік
    Під час розрахунку норми тривалості робочого часу безпосередньо на підприємстві слід керуватися нижчезазначеним.
    Як передбачено частиною першою статті 50 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП), нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень.
    Підприємства і організації при укладенні колективного договору можуть встановлювати меншу норму тривалості робочого часу, ніж передбачено в частині першій цієї статті. При встановленні меншої норми тривалості робочого часу слід мати на увазі, що оплата праці в цьому випадку має провадитись за повною тарифною ставкою, повним окладом.
    Відповідно до частини першої статті 51 КЗпП скорочена тривалість робочого часу встановлюється:

    Щодо операцій, які визнаються контрольованими

    ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
    ЛИСТ
    19.08.2014 № 1991/6/99-99-19-02-02-15
    Щодо операцій, які визнаються контрольованими
    Державна фіскальна служба України розглянула лист <...> щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє таке.
    Перелік господарських операцій, які визнаються контрольованими, встановлено підпунктом 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України(далі - Кодекс).
    Згідно з підпунктом 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Кодексу контрольованими операціями є:
    • господарські операції з придбання (продажу) товарів (робіт, послуг), що здійснюються платниками податків з пов'язаними особами - нерезидентами;
    • господарські операції з придбання (продажу) товарів (робіт, послуг), що здійснюються платниками податків з пов'язаними особами - резидентами, які задекларували від'ємне значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток за попередній податковий (звітний) рік; застосовують спеціальні режими оподаткування станом на початок податкового (звітного) року; сплачують податок на прибуток підприємств та/або податок на додану вартість за іншою ставкою, ніж базова (основна), що встановлена відповідно до Кодексу, станом на початок податкового (звітного) року; не були платниками податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість станом на початок податкового (звітного) року.

    понеділок, 6 жовтня 2014 р.

    Інформація щодо державної соціальної підтримки найменш захищених верств населення при оплаті житлово-комунальних послуг. Інформація від 19.08.2014

    Інформація щодо державної соціальної підтримки найменш захищених верств населення при оплаті житлово-комунальних послуг. Інформація від 19.08.2014 № | «Дебет-Кредит» - Нормативні документи:



    'via Blog this'

    Розяснення щодо зарахування на рахунки резидентів в уповноважених банках коштів в гривнях від продажу товарів за договорами з контрагентами з Автономної Республіки Крим та м. Севастополь. Розяснення від 15.09.2014 №29-213/51623

    Розяснення щодо зарахування на рахунки резидентів в уповноважених банках коштів в гривнях від продажу товарів за договорами з контрагентами з Автономної Республіки Крим та м. Севастополь. Розяснення від 15.09.2014 №29-213/51623 | «Дебет-Кредит» - Нормативні документи:




    Актуальні питання щодо соціального та правового захисту осіб, які беруть участь в антитерористичній операції. Питання - відповідь від 16.09.2014

    Актуальні питання щодо соціального та правового захисту осіб, які беруть участь в антитерористичній операції. Питання - відповідь від 16.09.2014 № | «Дебет-Кредит» - Нормативні документи:



    'via Blog this'

    Стосовно заповнення товарно-транспортної накладної під час здійснення перевезень вантажів автомобільними транспортними засобами. Лист від 28.05.2014 №5615/25/10-14

    Стосовно заповнення товарно-транспортної накладної під час здійснення перевезень вантажів автомобільними транспортними засобами. Лист від 28.05.2014 №5615/25/10-14 | «Дебет-Кредит» - Нормативні документи:



    'via Blog this'

    З 1 січня 2015 року всі податкові накладні реєструватимуться в Єдиному реєстрі в електронному вигляді


    Дата статьи
    18.09.2014

    Які зміни передбачені по податкових накладних?
    Відповідно до змін, внесених до ст. 201 Податкового кодексу України, скасовуються податкові накладні на паперових носіях. Зокрема, встановлюється норма, згідно з якою платник ПДВ зобов’язаний надати покупцю (отримувачу) податкову накладну, складену в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного цифрового підпису уповноваженої платником особи, та зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних. 
    З 01.01.2015 р. усі податкові накладні (незалежно від суми ПДВ в одній податковій накладній)підлягатимуть реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних в електронному вигляді(відповідні зміни внесено до п.11 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України).

    Проект: Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість


                                                         ЗАТВЕРДЖЕНО
    постановою Кабінету Міністрів України
    від  ______   вересня 2014 року № _____  



    Порядок
    електронного адміністрування податку на додану вартість

    І. Загальні положення
    1. Цей Порядок розроблено на виконання вимог статті 2001 Податкового кодексу України. Порядок визначає механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, особливості складання податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних в умовах дії системи електронного адміністрування податку на додану вартість, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом із застосуванням рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
    2. У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:
    1) банк – ПАТ „Розрахунковий центр з обслуговування договорів на фінансових ринках”, визначений Кабінетом Міністрів України як установа, в якій відкриваються та обслуговуються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість;
    2) отримувач – покупець товарів/послуг;
    3) платники податку – платники податку на додану вартість;
    4) податок – податок на додану вартість;
    5) постачальник – продавець товарів/послуг;
    6) рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість – рахунок, відкритий у банку, визначеному підпунктом 1 цього пункту;
    розрахунок коригування  – розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної;
    7) спеціальний рахунок – рахунок, відкритий у банках та/або органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, сільськогосподарськими підприємствами - суб'єктами спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства і рибальства для акумулювання сум податку на додану вартість, що нараховуються на вартість поставлених ними сільськогосподарських товарів (послуг), у порядку, передбаченому статтею 209 розділу V Податкового кодексу України.
     

    Щодо питання розірвання або невиконання договорів купівлі-продажу за фактом встановлення форс-мажорних обставин у звязку із тимчасовою окупацією території України


    Міністерство юстиції України. Лист від 30.05.2014 , №6602-0-26-14/8.1 
    Остання редакція від 30.05.2014. Прийняття

    МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
    ЛИСТ
    30.05.2014 № 6602-0-26-14/8.1
    На виконання пункту 7 протоколу міжвідомчої наради з питань "Про стан виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 28 квітня 2014 року "Про деякі заходи щодо захисту майнових прав та інтересів держави Україна у зв'язку із тимчасовою окупацією території України", уведеного в дію Указом Президента України від 7 травня 2014 року № 458" від 20 травня 2014 року, проведеної в Апараті Ради національної безпеки і оборони України під головуванням заступника Секретаря РНБО України Литвиненка О. В., Міністерство юстиції разом з Торгово-промисловою палатою України опрацювало питання розірвання або невиконання договорів купівлі-продажу за фактом встановлення форс-мажорних обставин у зв'язку із тимчасовою окупацією території України та інформує про таке.

    понеділок, 22 вересня 2014 р.

    Редакція: 09.09.2014 р.

    МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
    НАКАЗ
    від 09 вересня 2014 року № 635

    Про затвердження методичних рекомендацій ведення обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я

    Відповідно до статті 6 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Украї­ні», пункту 9 Положення про Міністерство охорони здоров’я України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 р. № 467, з метою запровадження єдиних підходів щодо обліку з надходження, переміщення, списання використаних і непридатних лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я, посилення матеріальної відповідальності за їх збереження та використання,
    НАКАЗУЮ:
    1. Затвердити Методичні рекомендації ведення обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я (далі — Методичні рекомендації), що додаються.
    2. Керівникам закладів охорони здоров’я, підпорядкованих Міністерству охорони здоров’я Украї­ни, структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської міської державних адміністрацій забезпечити виконання цих Методичних рекомендацій.
    3. Визнати таким, що не застосовується на території України, наказ Міністерства охорони здоров’я СРСР від 2 червня 1987 р. № 747 «Про затвердження Інструкції з обліку медикаментів, перев’язувальних засобів і виробів медичного призначення в лікувально-профілактичних установах охорони здоров’я, що перебувають на Державному бюджеті СРСР».
    4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра — керівника апарату В. Лазоришинця.
    Міністр
    О. Мусій
    ЗАТВЕРДЖЕНО
    наказом Міністерства охорони здоров’я України
    від 09 вересня 2014 року № 635
    МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
    ВЕДЕННЯ ОБЛІКУ ЛІКАРСЬКИХ ЗАСОБІВ ТА МЕДИЧНИХ ВИРОБІВ
    У ЗАКЛАДАХ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я
    І. Загальні положення
    1. Методичні рекомендації ведення обліку лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я визначають загальний механізм формування в обліку інформації про лікарські засоби та медичні вироби у матеріальній і грошовій формі як запасів.
    2. Методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про запаси, до яких належать лікарські засоби та медичні вироби для підприємств та інших юридичних осіб (далі — підприємства), визначені Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 20 жовтня 1999 р. № 246, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 2 листопада 1999 р. за № 751/4044, Методичними рекомендаціями з бухгалтерського обліку запасів, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 10 січня 2007 р. № 2, для бюджетних закладів, установ, організацій (далі — бюджетні установи) — Положенням з бухгалтерського обліку запасів бюджетних установ, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14 листопада 2013 р. № 947, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 5 грудня 2013 р. за № 2063/24595, Планом рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 26 червня 2013 р. № 611, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 липня 2013 р. за № 1214/23746.
    3. У цих Методичних рекомендаціях терміни «лікарські засоби» та «медичні вироби» застосовуються у такому значенні:
    1) лікарські засоби (далі — ЛЗ) — будь-які речовини або комбінації речовин (одного або декількох активних фармацевтичних інгредієнтів (далі — АФІ) та допоміжних речовин), що мають властивості та призначені для лікування або профілактики захворювань у людей, чи будь-які речовини або комбінації речовин (одного або декількох АФІ та допоміжних речовин), які можуть бути призначені для запобігання вагітності, відновлення, корекції чи зміни фізіологічних функцій у людини шляхом здійснення фармакологічної, імунологічної або метаболічної дії або для встановлення медичного діагнозу.
    До лікарських засобів належать: АФІ, продукція «in bulk» (будь-який лікарський засіб, призначений для виробництва готового лікарського засобу, який пройшов усі стадії технологічного процесу, крім стадії фасування та /або кінцевого пакування і маркування); готові лікарські засоби (лікарські препарати, ліки, медикаменти); гомеопатичні засоби; засоби, які використовуються для виявлення збудників хвороб, а також боротьби із збудниками хвороб або паразитами; лікарські косметичні засоби та лікарські домішки до харчових продуктів.
    2) медичні вироби (далі — MB) — прилади, комплекси, системи, обладнання, апарати, інструменти, пристрої, імплантати, приладдя, матеріали або інші вироби, в тому числі інвазивні медичні вироби; медичні вироби для діагностики in vitro; медичні вироби, що не досягають основної передбачуваної мети в організмі людини або на ньому за допомогою фармакологічних, імунологічних або метаболічних засобів, але функціям яких такі вироби можуть сприяти; медичні вироби, які використовуються як окремо, так і в поєднанні між собою, включаючи програмні засоби, необхідні для їх належного використання з метою забезпечення профілактики, діагностики, лікування, спостереження або полегшення стану пацієнта у разі захворювання, травми, каліцтва або їх компенсації; дослідження, заміни або видозмінювання структури (анатомії) органів, тканин чи фізіологічних процесів; контролю процесів запліднення, тобто це оборотні активи (запаси), які належать закладу та забезпечують його функціонування, а саме: перев’язувальні та шовні засоби, стоматологічні матеріали, санітарно-гігієнічні вироби та матеріали, протезно-ортопедичні вироби та матеріали, посуд лабораторний, вироби окулярної оптики, вироби та матеріали, що призначені для пакування та зберігання виробів медичних та лікарських засобів, набори реагентів для медичного, фотометричного, імуноферментного, радіоімунологічного та інших видів аналізів, сумки санітарні, аптечки клінічні, вироби з полімерних, гумових та інших матеріалів, приладдя, пристосування, імплантати, інструменти та інші вироби, що застосовуються в медичних цілях та будуть використані, як правило, протягом одного року і не беруться на облік як основні засоби.
    4. Крім обліку на підставі законодавчих документів, зазначених у пункті 2 розділу І цих Методичних рекомендацій, запроваджується предметно-кількісний облік окремих груп ЛЗ, що регулюються певними нормативно-правовими документами.
    Предметно-кількісному обліку підлягають лікарські засоби згідно з Переліком лікарських засобів, що підлягають предметно-кількісному обліку у закладах охорони здоров’я, визначеним у додатку 3 до Правил виписування рецептів та вимог-замовлень на лікарські засоби і вироби медичного призначення, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19 липня 2005 р. № 360, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 20 липня 2005 р. за № 782/11062.
    Предметно-кількісний облік отруйних, сильнодіючих та комбінованих лікарських засобів, що містять підконтрольні речовини, ведеться у журналі, форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19 липня 2005 р. № 360 «Про затвердження Правил виписування рецептів та вимог-замовлень на лікарські засоби і вироби медичного призначення, Порядку відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів, Інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків та вимог-замовлень», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 20 липня 2005 р. за № 782/11062.
    Облік наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів ведеться у журналах, форми яких передбачені у додатках до Порядку обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів у закладах охорони здоров’я України, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 січня 2010 р. № 11, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 травня 2010 р. за № 347/17642.
    Облік крові, її компонентів, препаратів і кровозамінників при їх заготівлі та переробці на станціях і у відділеннях переливання крові ведеться за формами, визначеними Міністерством охорони здоров’я України.
    5. Лікарські засоби та медичні вироби (далі — запаси) у закладах охорони здоров’я обліковуються бухгалтерською службою та за місцем їх зберігання (знаходження) матеріально відповідальними особами.
    6. З метою організації складського (внутрішнього) та бухгалтерського обліку керівник закладу охорони здоров’я розпорядчим документом визначає Порядок приймання, зберігання, відпуску (переміщення), списання використаних лікарських засобів та медичних виробів (далі — Порядок) з урахуванням особливостей господарської діяльності закладу охорони здоров’я.
    ІІ. Складський облік лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я
    1. Складський облік ЛЗ та МВ повинен забезпечувати своєчасне та достовірне відображення операцій з їх надходження, переміщення та вибуття.
    2. Облік здійснюється за найменуваннями за кожним лікарським засобом окремо, з зазначенням його назви, дозування, форми випуску (таблетки, ампули тощо), інформації про упаковку (коробки, флакони, туби тощо), назви виробника лікарського засобу, кількості, ціни та суми.
    3. Для аналітичного обліку ЛЗ та МВ матеріально відповідальними особами складу ведеться Книга складського обліку лікарських засобів та медичних виробів (додаток 1).
    4. При прийманні до спеціального приміщення для зберігання ЛЗ та МВ (складу) матеріально відповідальна особа розписується на кожному з трьох примірників прибуткової накладної про їх отримання.
    Перший примірник прибуткової накладної передається до бухгалтерської служби, другий — залишається у матеріально відповідальної особи, третій примірник повертається постачальнику.
    5. Видача ЛЗ та МВ зі складу у відділення здійснюється згідно з Накладною (вимогою) (додаток 2), яка виписується у двох примірниках старшою медсестрою кожного відділення.
    Відповідно до зазначеної потреби у накладних (вимогах) матеріально відповідальними особами складу здійснюється відпуск з проставлянням фактично відпущеної кількості за кожним найменуванням, ціни та суми, а також загальний підсумок за цим обліковим документом у гривнях з копійками.
    6. Матеріально відповідальною особою складу на підставі прибуткових накладних та видаткових накладних (вимогах) проводяться записи до документів:
    Реєстр отриманих прибуткових накладних (додаток 3);
    Реєстр виданих накладних (вимог) (додаток 4).
    Ці реєстри складають у двох примірниках та подаються до бухгалтерської служби не пізніше 01 числа місяця, наступного за звітним.
    Один примірник реєстру з підшитими до нього накладними після перевірки правильності оформлення первинних документів залишається в бухгалтерській службі, другий — з відміткою бухгалтера про приймання повертається матеріально відповідальній особі складу.
    7. Матеріально відповідальні особи складу, не пізніше другого числа місяця, наступного за звітним складають та подають до бухгалтерської служби закладу охорони здоров’я Звіт про надходження і відпуск (використання) лікарських засобів та медичних виробів (додаток 6).
    III. Облік лікарських засобів та медичних виробів у відділеннях закладу охорони здоров’я
    1. Облік ЛЗ та МВ ведеться матеріально відповідальними особами відділень за найменуваннями за кожним лікарським засобом у кількісному вимірі.
    2. Матеріально відповідальні особи відділень повинні дотримуватися вимог щодо:
    умов зберігання ЛЗ та МВ;
    своєчасного оприбуткування отриманих зі складу та видачі на пости (маніпуляційні кімнати) ЛЗ та МВ;
    дотримання термінів щодо складання звітності за отриманими від складу, виданими на пости (маніпуляційні кімнати) та використаними ЛЗ та МВ, а також своєчасного подання відділеннями звітів до бухгалтерської служби закладу охорони здоров’я.
    3. У кожному відділенні отримані зі складу запаси відображаються надходженням у Журналі обліку отриманих і використаних лікарських засобів та медичних виробів (далі — Журнал) (додаток 5).
    4. Порядок заповнення окремих граф Журналу:
    1) у графі 8 Журналу зазначається кількість виданих ЛЗ та МВ на пости (маніпуляційні кімнати);
    2) у графі 9 Журналу зазначаються дані про фактичне використання запасів, які повинні відповідати даним графи 4 «Використано», зазначених у Звіті про надходження і використання лікарських засобів та медичних виробів постами (маніпуляційними кімнатами) (додаток 8);
    3) у Журналі обліку отриманих і використаних лікарських засобів та медичних виробів залишок на кінець місяця визначається наступним чином: залишок на початок місяця (графа 3) плюс надійшло (графа 6) мінус фактично використано (графа 9) становить залишок на кінець місяця (графа 10).
    5. Матеріально відповідальні особи відділень, не пізніше другого числа місяця, наступного за звітним, складають та подають до бухгалтерської служби закладу охорони здоров’я Звіт про надходження і відпуск (використання) лікарських засобів та медичних виробів.
    IV. Облік лікарських засобів та медичних виробів на постах (у маніпуляційних кімнатах)
    1. На пости (у маніпуляційні кімнати) видача ЛЗ та МВ здійснюється головними (старшими) медичними сестрами відділень відповідно до листків-призначень хворим.
    2. Медичними сестрами постів (маніпуляційних кімнат) ведеться Журнал обліку фактично отриманих і використаних лікарських засобів та медичних виробів постами (маніпуляційними кімнатами) (додаток 7).
    3. Медичні сестри постів (маніпуляційних кімнат), не пізніше першого числа місяця, наступного за звітним, на підставі даних, зазначених у Журналі обліку фактично отриманих і використаних лікарських засобів та медичних виробів постами (маніпуляційними кімнатами) (додаток 7), складають Звіт про надходження і використання лікарських засобів та медичних виробів постами (маніпуляційними кімнатами) (додаток 8) та подають головній (старшій) медичній сестрі відділення.
    V. Бухгалтерський облік лікарських засобів та медичних виробів у закладах охорони здоров’я
    1. Бухгалтерський облік ЛЗ та МВ здійснюється з дотриманням єдиних методологічних засад, встановлених Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», з урахуванням особливостей діяльності закладу охорони здоров’я та комп’ютерної технології оброблення облікових даних.
    2. Бухгалтерською службою ведеться облік ЛЗ та МВ в кількісному та вартісному вимірі у гривнях з копійками за найменуваннями та в розрізі матеріально відповідальних осіб, з неухильним дотриманням порядку оформлення та подання первинних документів. При необхідності, вносяться пропозиції щодо застосування додаткової системи рахунків і регістрів аналітичного обліку.
    3. Заклади охорони здоров’я мають право самостійно обирати метод списання, однак для одного і того ж виду ЛЗ та МВ, що мають однакове призначення та однакові умови використання, не можуть застосовуватися різні методи списання.
    4. Списані лікарські засоби та медичні вироби з терміном придатності, що минув, підлягають вилученню з обігу відповідно до Порядку встановлення заборони (тимчасової заборони) та поновлення обігу лікарських засобів на території України, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 22 листопада 2011 р. № 809, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 січня 2012 р. за № 126/20439, та відповідно до Правил проведення утилізації та знищення неякісних лікарських засобів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 8 липня 2004 р. № 349, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 23 липня 2004 р. за № 916/9515.
    5. З періодичністю, визначеною законодавством, закладами охорони здоров’я проводиться інвентаризація ЛЗ та МВ.
    VI. Особливості бухгалтерського обліку лікарських засобів та медичних виробів у бюджетних установах
    1. Суми податку на додану вартість, які сплачуються при отриманні (купівлі) ЛЗ та МВ, не зараховуються до їх вартості і відносяться на фактичні видатки бюджетної установи за кодом економічної класифікації видатків (КЕКВ), що призначений для придбання цих запасів, або відносяться до податкового кредиту (якщо це передбачено чинним законодавством України).
    2. Списання використаних ЛЗ та МВ здійснюється бухгалтерською службою у закладах охорони здоров’я за балансовою вартістю чи середньозваженою собівартістю згідно із звітами про фактичне використання, які складаються матеріально відповідальними особами. На кінець місяця за кожним найменуванням виводяться залишки цих запасів за кількістю та сумою.
    3. При застосуванні методу списання за балансовою вартістю ЛЗ та МВ списуються за вартістю, відображеною у бухгалтерському обліку.
    4. При застосуванні методу списання за середньозваженою собівартістю списання здійснюється за розрахунком, що визначається за кожним видом подібних запасів шляхом ділення сумарної вартості залишку на початок звітного періоду та вартості одержаних у звітному місяці ЛЗ та МВ на сумарну кількість цих запасів на початок звітного періоду та одержаних у звітному періоді запасів. Метод середньозваженої собівартості застосовується у разі наявності значної кількості однотипних запасів, придбаних за різними цінами, та обчислюється на періодичній основі або при отриманні кожної партії запасів.
    5. На підставі звітів матеріально відповідальних осіб складу та відділень про надходження і використання ЛЗ та МВ бухгалтерською службою бюджетної установи закладу охорони здоров’я за відповідними бухгалтерськими рахунками ведеться накопичувальна відомість.
    6. Виявлені при інвентаризації лишки ЛЗ та МВ підлягають оприбуткуванню та зарахуванню бюджетною установою закладу охорони здоров’я на збільшення доходів за спеціальним фондом з подальшим встановленням причин виникнення лишків.
    7. Списання сум з винних осіб, заподіяних крадіжкою, нестачею або втратою, здійснюється відповідно до Порядку визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 року № 116.
    8. За результатами інвентаризації допускається регулювання інвентаризаційних різниць. Взаємний залік лишків і нестач внаслідок пересортування може бути допущено тільки щодо матеріальних цінностей однакового найменування і в тотожній кількості за умови, що лишки і нестачі утворилися за один і той же період, що перевіряється, та в однієї і тієї ж матеріально відповідальної особи, яка перевіряється.
    9. Лишки та нестачі запасів, виявлених під час інвентаризації проводяться бухгалтерськими службами бюджетних установ відповідними проведеннями згідно з Типовою кореспонденцією субрахунків бухгалтерського обліку для відображення операцій з активами, капіталом та зобов’язаннями бюджетних установ, визначеною у додатку 2 до Плану рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 26 червня 2013 року № 611, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 липня 2013 року за № 1214/23746.
    10. Нестачі ЛЗ та МВ в межах норм природних втрат, виявлені в результаті інвентаризації, підлягають списанню за розпорядженням керівника у такому порядку:
    придбані поточного року — на фактичні видатки;
    придбані минулого року — на фінансові результати.
    11. Аналітичний облік ЛЗ та МВ, придбаних за рахунок коштів спеціального фонду або отриманих шляхом централізованого постачання на виконання державних цільових програм та заходів програмного характеру, в бюджетних установах закладів охорони здоров’я ведеться за тими самими обліковими регістрами, але окремо від операцій за рахунок коштів загального фонду. Придбані головним розпорядником коштів державного (місцевого) бюджету за рахунок видатків на централізовані заходи відповідно до програмних документів економічного та соціального розвитку, державних цільових програм ЛЗ та МВ можуть бути передані бюджетним установам закладів охорони здоров’я, які утримуються з інших місцевих бюджетів з віднесенням отриманих запасів до другої підгрупи другої групи власних надходжень.
    У разі отримання ЛЗ та МВ у межах головного розпорядника бюджетних коштів, у бухгалтерському обліку та фінансовій звітності такі операції відображаються як розрахунки з внутрішньовідомчої передачі майна.
    12. Облік ЛЗ та МВ, отриманих бюджетними установами закладів охорони здоров’я, як гуманітарна чи благодійна допомога, гранди, дарунки, пожертви ведеться у загальному порядку, але окремо від запасів, придбаних за рахунок коштів загального або спеціального фондів кошторису доходів та видатків, відповідно до Порядку розподілу товарів, отриманих як благодійна допомога, та контролю за цільовим розподілом благодійної допомоги у вигляді наданих послуг або виконання робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 р. № 1295, та Порядку отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 серпня 2000 р. № 1222.
    VII. Особливості бухгалтерського обліку лікарських засобів та медичних виробів підприємствами
    1. Визнання та оцінка запасів регламентується Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 20 жовтня 1999 р. № 246, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 2 листопада 1999 р. № 751/4044.
    2. Оцінка вибуття запасів на підприємствах здійснюється відповідно до нормативних документів, зазначених у пункті 2 розділу І цього Порядку за одним з таких методів:
    ідентифікаційної собівартості відповідної одиниці запасів;
    середньозваженої собівартості;
    собівартості перших за часом надходження запасів (ФІФО);
    нормативних затрат;
    ціни продажу.
    3. Регулювання інвентаризаційних різниць здійснюється бухгалтерськими службами підприємств у порядку, встановленому законодавством.
    4. Для підприємств незалежно від видів діяльності та форм власності, (крім бюджетних установ) бухгалтерський облік гуманітарної допомоги здійснюється відповідно до Порядку бухгалтерського обліку гуманітарної допомоги, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14 грудня 1999 р. № 298, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 грудня 1999 р. за № 915/4208.
    Начальник Управління бухгалтерського обліку —
    головний бухгалтер

    Л.Верета


    Додаток 1
    до Методичних рекомендацій ведення обліку
    лікарських засобів та медичних виробів
    у закладах охорони здоров’я
    (пункт 3 розділу ІІ)
    __________________________________
    (заклад охорони здоров’я)
    __________________________________
    (підрозділ)
    КНИГА
    СКЛАДСЬКОГО ОБЛІКУ ЛІКАРСЬКИХ ЗАСОБІВ ТА МЕДИЧНИХ ВИРОБІВ
    ________________ 20____ Р.
    Матеріально відповідальна особа __________________________________________________________________
    (посада, прізвище, ім’я, по батькові)

    Склад
    Стелаж
    Поличка
    Одиниця
    виміру
    Ціна
    Найменування
    Дозування
    Лікарська форма
    Назва виробника
    Кількість
    Сума
    Зворотна сторона

    Дата запису
    № документа
    Порядковий номер запису
    Від кого отримано (кому видано)
    Кількість
    Контроль (підпис)
    Дата перевірки
    Зауваження та пропозиції
    Підпис
    Надходження
    Видаток
    Залишок

    Матеріально відповідальна
    особа _________________   _______________________________            _____________________
    (посада)                                           (підпис)                                            (прізвище, ім’я, по батькові)
    «_________» ____________20______ р.