Підприємство — платник податку на прибуток у лютому 2015 року отримало листа від громадської організації з проханням про перерахування благодійного внеску на забезпечення бригади ЗСУ. У цьому ж місяці провели оплату цій організації. У графі «Призначення платежу» указали: «Благодійний внесок на забезпечення ЗСУ. Без ПДВ». Як відобразити операцію в обліку?
Відповідь: Окремо розповімо про бухгалтерський та податковий облік.
Спершу — про бухгалтерський облік, адже у 2015 році він безпосередньо впливає і на оподаткування.
Під час перерахування благодійного внеску підприємство відображає інші операційні витрати. У разі перерахування благодійного внеску коштами проводка буде такою: Дт 949 Кт 311. При цьому для бухгалтерського обліку не важливо, на рахунок якої організації перераховано кошти: платника податку на прибуток чи ні, неприбуткової чи волонтерської організації тощо.
У податковому ж обліку свої нюанси.
Податок на прибуток
Із 2015 року в обліку податку на прибуток немає поняття податкових витрат і доходів.Податок на прибуток обчислюється виходячи із бухгалтерського фінрезультату (за П(С)БО чи МСФЗ), відкоригованого на різниці, передбачені ПКУ. Різниці, які коригуватимуть фінрезультат, — це амортизаційні різниці, різниці, які виникають при формуванні резервів (забезпечень), різниці, які виникають під час здійснення фінансових операцій (пп. 134.1.1 ПКУ). Такі різниці коригуватимуть бухгалтерський фінрезультат як у бік зменшення, так і в бік збільшення бази.
Узагалі без коригувань (як у бік збільшення, так і в бік зменшення) можна буде визначати прибуток до оподаткування, якщо ваш річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухобліку, за останній річний звітний (податковий) період не перевищує 20 млн грн (пп. 134.1.1 ПКУ). Якщо підприємство з річним доходом не більше 20 млн грн прийме рішення не проводити коригування, про це треба буде зазначити в декларації. Щойно дохід за податковий рік становитиме понад 20 млн грн, доведеться, починаючи із такого року, при визначенні об’єкта оподаткування застосовувати коригування.
Якщо ж підприємство не потрапило під звільнення від різниць, визначати базу для обкладення податком на прибуток із застосуванням різниць до фінрезультату — обов’язок.
Одна з таких різниць, що збільшує фінрезультат до оподаткування, — це сума коштів або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року, наданих неприбутковим установам й організаціям, визначеним у пп.пп. 1, 2 підпункту 133.1.1 ПКУ, що перевищують 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року (пп. 140.5.9 ПКУ). Серед таких неприбуткових установ у пп.пп. 1, 2 підпункту 133.1.1 ПКУ згадані зокрема громадські організації. Однак для пп.пп. 1, 2 підпункту 133.1.1 ПКУ в податкових цілях вагомо, чи внесені такі організації до реєстру неприбуткових (саме за умови цього вони не будуть платниками податку на прибуток).
Щоправда, наразі податківцями не затверджено реєстру неприбуткових установ — неплатників податку на прибуток під згадані пп.пп.1 та 2 підпункту 133.1.1 ПКУ. Існує лише реєстр, розроблений іще під ст. 157 ПКУ, та він не відповідає переліку з оновленого ПКУ. У листі ДФСУ від 02.03.2015 р. № 7023/7/99-99-19-02-02-17 контролери роз’яснили, що до внесення змін у Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затверджене наказом Мінфіну від 24.01.2013 р. № 37, організації, що визначені в пп. 133.1.1 ПКУ та метою яких не можуть бути одержання і розподіл прибутку серед засновників, членів органів управління, інших пов’язаних із ними осіб, а також серед працівників таких організацій, і станом на 31.12.2014 р. були в реєстрі неприбуткових організацій, починаючи з 01.01.2015 р. продовжують використовувати статус неприбутковості.
Тож, для того аби з’ясувати, чи застосовувати 4% різницю щодо перерахувань неприбутковим організаціям із пп.пп. 1 та 2 підпункту 133.1.1 ПКУ в ситуації з благодійною допомогоюгромадській організації (у т.ч. і для ЗСУ), важливо, чи значиться така громадська організація в Реєстрі неприбуткових. Якщо так — діятиме 4% обмеження, тобто все, що понад 4% від вашого оподатковуваного прибутку попереднього року, слід буде додати до фінрезультату до оподаткування, якщо ні — коригувати фінрезультат на цю різницю не доведеться. У громадської організації потрібно поцікавитися, чи включена вона в Реєстр неприбуткових установ та організацій, а найкраще — попрохати копію Рішення про внесення організації до Реєстру неприбуткових.
Між іншим, зауважимо, що в п. 33 підрозділу 4 р. ХХ ПКУ у перехідних правилах сказано про включення за виконання певних умов до податкових витрат всієї суми допомоги для збройних сил на цілі АТО. Однак змушені констатувати, що нині при благодійних внесках для АТО застосувати таку норму, на жаль, неможливо через те, що: по-перше — перехідні правила згадують про пп. «а» пп. 138.10.6 ПКУ, якого вже немає (змінилися норми р. ІІІ ПКУ після внесення змін Законом № 71-VІІІ); по-друге — витрати за новими правилами не обмежують, а вже коригується фінрезультат.
Підсумуємо
У бухгалтерському обліку перерахування коштів громадській організації на допомогу для Збройних сил збільшить витрати періоду (субрахунок 949), відповідно, позначиться й на бухгалтерському фінрезультаті. А ось аби з’ясувати, чи діє за цією операцією різниця, на яку коригуватиметься фінрезультат до оподаткування, потрібно довідатися, чи внесена громадська організація до Реєстру неприбуткових. Якщо так — суму коштів, яка перевищує 4% від вашого оподатковуваного прибутку попереднього року, слід буде додати до фінрезультату до оподаткування. Та якщо підприємство має дохід за попередній рік не більш ніж 20 млн грн — прибуток до оподаткування можна визначати взагалі без застосування різниць (про це робиться відмітка в декларації).
Приклад
Підприємство перерахувало в лютому 2015 року громадській організації, що внесена до Реєстру неприбуткових установ, 3000 грн допомоги для Збройних сил. За минулий рік у підприємства оподатковуваний прибуток становив 10000 грн. Припустімо, за підсумками 2015 року в підприємства фінрезультат за даними бухобліку 20000 грн прибутку. Підприємство визначає податок на прибуток із застосуванням різниць.
Визначаємо 4-відсотковий ліміт:
10000 грн × 4% : 100% = 400 грн.
Порівнюємо суму, перераховану громадській організації, з лімітом:
3000 грн > 400 грн.
Визначаємо суму перевищення, яка і буде різницею, за цією операцією:
3000 грн – 400 грн = 2600 грн.
Коригуємо фінрезультат до оподаткування:
20000 грн + 2600 грн = 22600 грн.
Після коригування фінрезультату на всі різниці підприємство визначає суму податку на прибуток, перемноживши ставку 18% (пп. 136.1 ПКУ) на прибуток до оподаткування (пп. 134.1.1, пп. 135.1 ПКУ).
Немає коментарів:
Дописати коментар